Czyszczenie

Czyszczenie lakieru: Jak dbać o powierzchnię samochodu?

Lakier samochodowy to zarówno estetyczny element pojazdu, jak i kluczowa warstwa ochronna karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych np. promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami drogowymi, solą i wilgocią. Zabezpieczenie lakieru samochodowego i jego regularne czyszczenie to podstawowy krok w dbaniu o samochód.

Zanieczyszczenia gromadzące się na lakierze mogą z czasem przeniknąć do głębszych warstw lakieru, co prowadzi do jego degradacji. Im dłużej pozostają one na powierzchni, tym trudniejsze jest ich usunięcie, a to zwiększa ryzyko trwałego uszkodzenia. Polerowanie lakieru samochodowego pomaga nie tylko usunąć zanieczyszczenia ale również zapobiegać powstawaniu korozji, odprysków oraz matowienia lakieru.

Trudne zabrudzenia na lakierze – jak sobie z nimi poradzić?

Lakier samochodowy jest narażony na działanie wielu trudnych do usunięcia zabrudzeń, które mogą wpłynąć na jego wygląd i trwałość. Do najczęściej spotykanych problemów należą:

  • Smoła i asfalt – osady z dróg, które osiadają na powierzchni lakieru, tworząc tłuste i trudne do usunięcia plamy. Potrafią głęboko wnikać w lakier, tworząc trwałe plamy, których usunięcie wymaga użycia specjalnych środków.
  • Owady – rozbite na masce i zderzakach, owady pozostawiają kwaśne pozostałości, które mogą trwale uszkodzić lakier.
  • Ptasie odchody – wyjątkowo agresywne chemicznie, szybko mogą przeniknąć przez warstwę ochronną lakieru, powodując trwałe odbarwienia.

Zarówno owady, jak i ptasie odchody działają w sposób destrukcyjny na powierzchnię lakieru, prowadząc do powstawania odbarwień i mikropęknięć, które mogą się pogłębiać, jeśli zabrudzenie pozostanie na karoserii przez dłuższy czas.

  • Osady drogowe – sól, błoto, brud i inne osady z jezdni mogą wchodzić w reakcje z lakierem, osłabiając jego strukturę i przyspieszając proces korozji. Przyczyniają się do osłabienia warstwy ochronnej, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do korozji, szczególnie w miejscach podatnych na uszkodzenia mechaniczne, takich jak krawędzie nadkoli czy progi.

Czyszczenie lakieru samochodowego – podstawowe zasady

Krok 1: Mycie wstępne

Pierwszy i niezwykle istotny etap, którego celem jest usunięcie luźnych zabrudzeń takich jak kurz, piasek, błoto i resztki owadów. Bez mycia wstępnego, te zanieczyszczenia mogą podczas dalszego mycia prowadzić do rysowania lakieru. Proces ten najlepiej przeprowadzić za pomocą myjki ciśnieniowej lub węża, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej brudu, jak nadkola, progi czy zderzaki. Jeśli chodzi o kosmetyki SONAX polecamy na tym etapie użycie:

  • Sonax Płyn do usuwania owadów 500 ml (aplikując go na przód auta, reflektory, maskę i szybę)
  • Sonax Preparat do usuwania smoły 300 ml (jeśli zauważysz plamy smoły lub asfaltu na dolnych częściach samochodu - nadkolach, progach)

Krok 2: Usuwanie trudnych zabrudzeń

W tym momencie powinieneś zająć się usunięciem trudnych zabrudzeń, które mogą zostać pominięte przez standardowe mycie auta np. żywica, ptasie odchody, metaliczne zabrudzenia, rdza.

  • Sonax Preparat do usuwania żywicy i ptasich odchodów 400 ml (usuwanie twardych plam - żywicy, ptasich odchodów)
  • Sonax Środek do usuwania nalotów pochodzenia metalicznego i rdzy 500 ml (usuwanie zabrudzeń metalicznych, szczególnie tych znajdujących się na felgach)

Krok 3: Mycie zasadnicze

Dokładne umycie całej powierzchni samochodu - usunięcie resztek brudu i przygotowanie lakieru do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

  • Sonax Xtreme Szampon Samochodowy 2-w-1 Koncentrat 1L (do skutecznego, codziennego mycia auta)
  • Sonax Szampon Nabłyszczający 1L (daje dodatkowy efekt nabłyszczenia po myciu)
  • Sonax Xtreme Szampon Wash&Protect 500 ml (szampon ochronny)

Krok 4: Dekontaminacja lakieru samochodowego

Proces dekontaminacji lakieru pozwala na usunięcie głęboko osadzonych zanieczyszczeń - smoły, osadów drogowych czy resztki lakieru.

  • Sonax Clay Ball glinka na gąbce (pomaga usunąć zanieczyszczenia, których nie usunięto podczas standardowego mycia)

Krok 5: Nabłyszczanie i ochrona lakieru

Ten etap skupia się na nadaniu połysku oraz zabezpieczeniu lakieru przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych np. promieniowaniem UV czy wilgocią

  • Sonax Xtreme Ceramic Ultra Slick Detailer 750 ml (konserwacja lakieru samochodowego - głęboki połysk, odświeżenie i hydrofobowa warstwa ochronna)
  • Sonax Szampon z woskiem 500 ml (połączenie mycia z woskowaniem, tworzy dodatkową warstwę ochronną, nadaje połysk, zabezpiecza go)

Krok 6: Ostateczne zabezpieczenie lakieru

Nadanie gładkiej, odpornej powierzchni lakieru.

  • Sonax Xtreme Ceramic Ultra Slick Detailer 750 ml (tworzy twardą, hydrofobową powłokę, lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwiejszy w przyszłym czyszczeniu)

Środki do pielęgnacji lakieru samochodowego SONAX

Usuwanie zabrudzeń takich jak smoła, owady czy osady metaliczne, które mogą powodować trwałe uszkodzenia, jest kluczowe dla zachowania jakości lakieru.

Następnym krokiem jest polerowanie samochodu, które można wykonać ręcznie lub maszynowo, stosując odpowiednią pastę polerską. Metody polerowania lakieru pomagają w usunięciu drobnych rys i mikropęknięć, poprawiając stan lakieru samochodowego i przygotowując go do dalszych zabiegów.

Po dokładnym odtłuszczeniu lakieru samochodowego, należy przeprowadzić zabieg woskowania lub nałożenie powłoki ochronnej, aby zabezpieczyć lakier przed działaniem czynników zewnętrznych. Konserwacja lakieru samochodowego i zabezpieczenie powierzchni lakieru przy użyciu wosków tworzy hydrofobową warstwę ochronną, która ułatwia przyszłą pielęgnację.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto sięgnąć po profesjonalne zestawy do pielęgnacji lakieru, które ułatwią kompleksową pielęgnację. Regularne zabezpieczenie lakieru karoserii i stosowanie dedykowanych produktów zapewni długotrwałą ochronę i połysk lakieru, co znacząco wpłynie na wygląd i stan lakieru samochodowego przez wiele lat.

Czyszczenie

Jest 13 produktów.

Wyświetlone 1-12 z 13 przedmiotów