Woda, szampon, gąbka, … sprawa wydaje się bardzo prosta, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Zastanawiasz się jak umyć auto i nie zepsuć lakieru albo nie złamać prawa? Nasz kompleksowy poradnik przeprowadzi Cię przez cały proces.
Przygotujemy potrzebny sprzęt i akcesoria, podpowiemy gdzie legalnie i jak poprawnie wykonać wszystkie czynności związane z czyszczeniem auta oraz kiedy najlepiej się za to zabrać.
Spis treści
Czym myć samochód?
Auto nie jest jednolitym tworem. Składa się z różnych typów powierzchni od gumy przez lakierowaną karoserię aż po szyby i plastiki. Każdy z tych elementów ma nieco inne wymagania związane z pielęgnacją. Jak sprostać temu wyzwaniu?
Na początek stworzymy podstawowy zestaw kosmetyków i sprzętu, który pomoże Ci zadbać o każdą z powierzchni, tak jak tego potrzebuje. Potem podpowiemy, jak ich użyć, by Twoje auto było czyste i lśniące.
Kosmetyki samochodowe do mycia auta
W zależności od czasu, umiejętności i cierpliwości skład zestawu może się różnić. Poniżej prezentujemy dwie opcje: podstawową i dla zaawansowanych.
Szampon samochodowy
Jaki szampon samochodowy wybrać? Z woskiem? Bez? Opcji jest ogrom. Przede wszystkim oceń, jaki jest stan Twojego lakieru i zwróć uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu produktu. Dobry szampon powinien mieć pH neutralne lub zbliżone do neutralnego. Jeśli masz na karoserii nałożone warstwy ochronne (wosk, powłoka ceramiczna itp.) kup produkt, który jest przeznaczony do czyszczenia takich powierzchni.
A co z dodatkiem wosku? Podstawową zaletą rozwiązania 2w1, czyli szampon+wosk jest oszczędność czasu i wygoda. Jeśli nie chcesz spędzać całego popołudnia na myciu auta, ta opcja jest dla Ciebie. Niektórzy twierdzą, że szampony bez dodatków wosku są skuteczniejsze w czyszczeniu powierzchni. Jeśli Twoje auto jest bardzo zabrudzone, wybierz szampon bez dodatków.
Domowe zamienniki? W tym przypadku nie ma dobrej opcji. Nie używaj płynu do mycia naczyń – pozostawi zacieki i może osłabić powłokę ochronną lakieru. Podobnie sytuacja (ale nieco groźniej) ma się w przypadku wszelkich mleczek myjących, czy płynów do czyszczenia podłóg i innych powierzchni. Te pierwsze działają bardzo agresywnie i niszczą lakier. Pozostałe w zależności od składu i siły działania mogą dać efekt podobny jak płyn do naczyń lub mleczko.
Propozycje Sonax Katowice:
- Koncentrat szamponu Sonax Xtreme z wspomaganiem suszenia (bez wosku)
- Szampon Sonax Xtreme z woskiem
- Sonax Szampon nabłyszczający (bezpieczny dla powierzchni woskowanych i powłok ceramicznych)
Płyn do mycia szyb
Tu nie ma wielkiej filozofii. Możesz skorzystać z dedykowanych preparatów do szyb samochodowych lub skorzystać z produktów, których używasz w domu. Zanim jednak wybierzesz opcję drugą, sprawdź, czy w składzie płynu nie ma przypadkiem amoniaku. To składnik, który negatywnie działa na elementy gumowe i może osłabić uszczelki, czy pióra wycieraczek.
Propozycje Sonax Katowice:
- Sonax Xtreme płyn do mycia szyb
- Sonax płyn do mycia szyb(usuwa trudne zabrudzenia)
Środek do mycia plastików
Elementy plastikowe takie jak zderzak, czy listwy na drzwiach również warto dobrze oczyścić i zabezpieczyć. Możesz wyszorować je za pomocą szamponu, jednak plastik ma inną strukturę niż karoseria. Jest bardziej chropowaty, co sprawia, że elementy z niego wykonane wymagają większej siły (nacisku lub siły czyszczącej preparatu). Dlatego lepiej skorzystać z dodatkowego produktu. Odpowiednio dobrany skład takich środków pomaga na dokładnie oczyścić plastiki bez obaw o możliwe uszkodzenia, czy negatywny wpływ na strukturę materiału.
Po osuszeniu samochodu możesz też odświeżyć i zabezpieczyć plastiki zewnętrzne odpowiednim preparatem.
Propozycje Sonax Katowice:
- Sonax Multistar uniwersalny preparat czyszczący
Środek do usuwania trudnych zabrudzeń
Na samochodzie czasem mogą pojawić się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia. Parkując na zewnątrz, nie da się uniknąć plam z żywicy, ptasich odchodów, czy przyklejonych owadów. Nie zawsze uda się je po prostu spłukać wodą. Dlatego warto mieć w zestawie środek do usuwania żywicy i innych trudnych zabrudzeń. Przyda się nie tylko podczas mycia. Niektóre z plam lepiej usuwać na bieżąco, aby uniknąć uszkodzeń lakieru.
Propozycje Sonax Katowice:
Piana aktywna (dla zaawansowanych)
Piana aktywna to środek, którym możemy bezpieczne umyć cały samochód. Jego aplikacja jest bezdotykowa – nie będzie nam potrzebna żadna szmatka ani gąbka. Dzięki temu maleje ryzyko porysowania lakieru. To szybkie w użyciu i bardzo wydajne preparaty. Wadą jest jednak konieczność posiadania sprzętu – myjki ciśnieniowej z pianownicą lub pianownicy ręcznej.
Propozycje Sonax Katowice:
Środek do mycia felg (dla zaawansowanych)
Jeśli dbasz o każdy detal samochodu, dorzuć do zestawu środek do mycia felg. Możesz je oczyścić i zabezpieczyć, korzystając ze specjalnych preparatów. Popularnym rozwiązaniem są produkty z "efektem krwawiącej felgi" Po rozpyleniu taki środek po jakimś czasie zmienia kolor i "sygnalizuje” że czas go spłukać. To ważne, bo produkt nie powinien pozostać na felgach dłużej, niż zaleca to producent.
Propozycje Sonax Katowice:
- Sonax Xtreme z efektem krwawiącej felgi
- Żel Sonax do felg
- SONAX Felgen Beastdo wszystkich typów felg
Glinka (dla zaawansowanych)
Glinka to plastyczna masa, która pozwala na usunięcie drobinek brudu z lakieru. To produkt dla cierpliwych i tych, którzy po myciu zamierzają wykonać korektę lakieru z zabezpieczeniem warstwą wosku lub inną powłoką. Dla większego bezpieczeństwa możesz wybrać glinkę na gąbce.
Propozycje Sonax Katowice:
Akcesoria do mycia samochodu
Poza kosmetykami potrzebny jest też sprzęt. W podstawowym zestawie elementów jest niewiele — głównie są to wiadra i szmatki. Jeśli chcesz bardziej kompleksowo podejść do tematu mycia auta, to w zależności od wybranych preparatów przyda się kilka dodatkowych akcesoriów.
Wiadro (a nawet dwa)
Dość oczywisty element zestawu. W wiadrze rozcieńczysz szampon, wpłuczesz szmatkę lub myjkę. Najlepiej korzystać z dwóch wiader (to konieczne przy technice "Na dwa wiadra”, o której nieco później) wyposażonych w separatory brudu (Grid Guard). Taki separator to kratka umieszczona na dnie, która zatrzymuje większe cząsteczki brudu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko porysowania lakieru drobinkami, które mogą znaleźć się na szmatce po płukaniu.
Propozycje Sonax Katowice:
Rękawica/Ściereczka z mikrofibry
Rękawica, szmatka lub gąbka z mikrofibry to bezpieczna opcja do mycia karoserii. Standardowe gąbki łatwo zbierają brud, ale częściej jego drobinki zostają w jej strukturze, przez co może dojść do zarysowania powierzchni. Z tego powodu odłóż też zmywaki i domowe gąbki z powrotem do szafki i zainwestuj w mikrofibrę.
Gąbka lub rękawica z mikrofibry są bezpieczniejsze dla lakieru. Po upraniu nadają się do ponownego użycia. Do mycia przygotuj dwie gąbki/rękawice – jedną do elementów czystszych, a drugą do bardziej zabrudzonych.
Propozycje Sonax Katowice:
Ręcznik do osuszania
Aby uniknąć nieestetycznych plam i zacieków, dobrze jest osuszyć samochód po myciu. Nadmiaru wody możesz pozbyć się specjalną ściągaczką, a później poprawić szmatką. Możesz też użyć irchy, która skutecznie zbiera nadmiar wody. Najlepiej jednak wykorzystać do tego ręcznik z mikrofibry — im większy, tym lepszy.
Propozycje Sonax Katowice:
Szczotka z naturalnym włosiem (dla zaawansowanych)
Odpowiednio dobrana szczotka pomoże Ci doczyścić trudno dostępne zakamarki felg. W duecie z odpowiednim środkiem czyszczącym przywróci dawny blask temu elementowi kół. Pamiętaj, aby wybrać szczotkę z włosiem naturalnym i sprawdzić przed użyciem, czy nie wyrządzi szkód czyszczonej powierzchni.
Pędzel detailingowy (dla zaawansowanych)
Jeśli masz czas i cierpliwość, a dodatkowo zależy Ci na perfekcyjnym wyglądzie Twojego wozu, dokup pędzel detailingowy lub specjalną gąbkę. Pomoże Ci dotrzeć w najmniejsze zakamarki. Dzięki temu każdy element bez wyjątku będzie lśnił czystością.
Propozycje Sonax Katowice:
Myjka ciśnieniowa z pianownicą/ Pianownica ręczna (dla zaawansowanych)
Myjka ciśnieniowa to większy wydatek, ale dla tych, którzy chcą korzystać z zalet czyszczenia pianą aktywną w warunkach domowych konieczny. Sprzęt pozwala szybko spłukać samochód wodą, a po dołączeniu planownicy nakładać środek myjący w postaci piany.
Tańsza alternatywa dla urządzenia montowanego na myjce ciśnieniowej jest pianownica ręczna . Jeśli masz mniejszy budżet, nie posiadasz myjki lub musisz dojechać do myjni, by umyć auto, to może być dobra opcja.
Gdzie myć samochód?
Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta. Obowiązuje nas prawo, które zabrania myć samochodu w miejscach do tego nieprzystosowanych.
Zasady nieco się różnią na terenach różnych gmin, ale najbezpieczniej myć samochód w myjniach lub na utwardzonych powierzchniach z odpowiednim odpływem. Niektóre gminy dopuszczają mycie w innych miejscach, pod warunkiem wykorzystania środków biodegradowalnych.
Niezastosowanie się do powyższych zasad może skutkować mandatem – także w sytuacji, gdy myjesz auto na prywatnej posesji!
Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że miejsce jest odpowiednie, a spływająca woda nie trafi do gruntu, tylko zostanie bezpiecznie odprowadzona. Pamiętaj też, aby wybierać miejsca zacienione. Słońce przyspiesza wysychanie nakładanych środków i może spowodować powstanie zacieków i nieestetycznych plam.
Jak myć auto?
Mamy sprzęt i przestrzeń, czas wziąć się do pracy! Przedstawiamy cztery kroki do czystego samochodu. Na każdym etapie poza podstawowymi czynnościami znajdziesz też bardziej zaawansowane wskazówki dla początkujących detailerów. Podpowiemy też jak zadbać o zabezpieczony lakier i jak cały proces przeprowadzić na myjni samoobsługowej.
Jak myć auto w domu?
Jeśli miejsce do mycia spełnia wymienione w poprzedniej części warunki, możesz przystąpić do pracy. Samodzielne mycie auta w domu to jedna z najlepszych opcji. Masz pełną kontrolę nad całym procesem od doboru narzędzi i kosmetyków aż po wykonanie. To nieco tańsza opcja od korzystania z myjni ręcznej, choć nieco bardziej pracochłonna.
Od czego zaczynamy?
1. Pre-wash, czyli mycie wstępne
Mycie podstawowe: Na początek spłucz auto wodą. Nakładanie jakichkolwiek środków na suchy lakier może skończyć się rysami. Wcześniejsze opłukanie pozwoli usunąć pierwsze zabrudzenia i przygotuje lakier do kolejnego etapu mycia. Wyjątkiem są specjalne preparaty do mycia wstępnego. Nakładamy je na suchy lakier lub jeśli jest nagrzany to po wcześniejszym schłodzeniu wodą. Samochód spłukujemy od góry do dołu.
Pamiętaj jednak, by nie używać wody pod zbyt dużym ciśnieniem, ponieważ spłukiwane drobinki brudu mogą uszkodzić lakier.
Mycie detailingowe: Zacznij od felg. Opłucz je razem z oponami i nadkolami. Następnie nałóż odpowiedni środek. Odczekaj chwilę i doczyść za pomocą pędzla lub mikrofibry. Spłucz chemię.
-
Przeczytaj też: Konserwacja opon - Szybko i skutecznie
Drugim krokiem jest nałożenie piany aktywnej. Rozprowadzaj ją od dołu do góry samochodu — w ten sposób na bardziej zabrudzonych elementach będzie "pracowała” dłużej. Odczekaj kilka minut, a w międzyczasie możesz pędzelkiem ostrożnie doczyścić trudno dostępne miejsca. Spłucz pianę od dołu do góry. Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości lancy myjki od lakieru. Spłucz samochód raz jeszcze, tym razem zaczynając od góry.
2. Mycie zasadnicze
Mycie podstawowe: Zalecamy stasowanie techniki "na dwa wiadra" Jak to działa? Przygotuj dwa wiadra: wypełnij oba wodą, a do jednego z nich dodaj szampon. Spień go przed rozpoczęciem mycia. Myj samochód od góry do dołu. Zacznij od płaskich powierzchni: dachu, maski i ewentualnie klapy bagażnika.
Myj etapami, szczególnie w ciepłe dni, aby szampon nie zasychał na karoserii. Po każdym użytym elemencie płucz dokładnie rękawicę/szmatkę.
Wskazówka: Nie nakładaj szamponu kolistymi ruchami. Jeśli przypadkiem zarysujesz w ten sposób lakier, rysy będą widoczne i trudne do usunięcia.
Po nałożeniu szamponu spłucz pianę i brud — jak poprzednio spłukujemy samochód od góry do dołu.
Mycie detailingowe:Wykonujesz dokładnie tak samo, jak w wersji podstawowej.
3. Osuszanie
Mycie podstawowe: Weź duży ręcznik z mikrofibry i przyłóż do samochodu. Nie wycieraj powierzchni okrężnymi ruchami! Przykładaj ręcznik i delikatnie wygładzaj go na karoserii. W ten sposób zbierzesz nadmiar wody i unikniesz kolistych rys.
Po tym etapie możesz jeszcze doczyścić szyby za pomocą płynu do szyb i szmatki.
Mycie detailingowe: Jeśli masz taką możliwość, możesz dodatkowo usunąć wodę z zakamarków za pomocą sprężonego powietrza. Dzięki temu unikniesz zacieków.
Jeśli planujesz korektę lakieru i nakładanie warstwy ochronnej, możesz przejść do dekontaminacji i glinkowania, które przygotują powierzchnię do dalszych działań. Po zakończeniu tego etapu umyj i osusz samochód raz jeszcze.
4. Zabezpieczenie powierzchni
Mycie podstawowe: Jeśli chcesz cieszyć się dłużej czystym i lśniącym lakierem, zastosuj zabezpieczenie. Gdy czasu nie zostało wiele, możesz szybko nałożyć warstwę quick detailera.
- Dowiedz się więcej o zabezpieczeniu lakieru samochodowego.
Mycie mailingowe: Na tym etapie możesz przystąpić do pracy nad korektą lakieru lub do nakładania chemii zabezpieczającej.
Jak myć auto na myjni samoobsługowej/bezdotykowej?
Myjnie bezdotykowe są łatwo dostępne i pozwalają na szybkie umycie auta. Nie zanieczyszczasz środowiska i nie ma ryzyka mandatu, a wszystko to za kilka złotych.
Niestety ta opcja ma też swoje minusy. Po pierwsze wszystko musisz zrobić sam (co może też być zaletą). Po drugie sprzęt (szczotki, gąbki) mogą być zużyte/zabrudzone, co może spowodować zarysowania lakieru. Podobnie chemia stosowana na myjniach może nie sprawdzić się w każdym przypadku. Zwykle w takich miejscach stosowane są środki silnie alkaiczne, na które nie jest odporna nawet powłoka ceramiczna.
Ważny jest wybór odpowiedniej myjni. Zwróć uwagę na to, jak chemia wpływa na lakier Twojego samochodu, jak działa automat i jakie są dostępne opcje, czy sprzęt nie jest zużyty lub zabrudzony.
Całość mycia samochodu na myjni zwykle sprowadza się do 4 kroków:
- Spłukanie samochodu<
- Czyszczenie felg (jeśli są pokryte powłoką ceramiczną pomijasz ten krok)
- Mycie (najlepiej od maski po tył samochodu, boki zostaw na koniec)
- Płukanie (niektóre myjnie mają dodatkowo opcję osuszania z nabłyszczaniem)
Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości lancy od samochodu. Ciśnienie wody jest bardzo duże — jeśli podejdziesz zbyt blisko, możesz uszkodzić delikatniejsze elementy lub powłoki.
Jeśli jest taka możliwość, weź swoją gąbkę i szampon.
Jak myć auto po woskowaniu?
Po samym woskowaniu daj preparatowi czas na związanie się z lakierem — nie jedź tego samego dnia na myjnię. Jeśli chcesz na dłużej utrzymać lśniący efekt i zabezpieczenie stosuj delikatniejszą chemię do mycia samochodu. Po myciu możesz wzmocnić powłokę quick detailerem lub woskiem w płynie.
Jak myć auto z powłoką ceramiczną?
Sprawa ma się podobnie jak w przypadku woskowanej karoserii. Proces mycia przebiega standardowo, jednak warto zwrócić uwagę na wybór chemii. Dobrze by miała odczyn neutralny lub była oznaczona jako preparat do mycia tego typu powłok.
Jak myć czarny samochód?
Czarny lakier prezentuje się świetnie, ale jego pielęgnacja może być kłopotliwa. Na ciemnej powierzchni niestety każda rysa, czy zaciek są widoczne. Czy da się tego uniknąć?
Myj samochód metodą detailingową — piana aktywna działa delikatnie, ale skutecznie. Do trudniejszych zabrudzeń używaj specjalnych preparatów. Unikaj używania szczotek, gąbek i innych narzędzi, które mogą porysować lakier. Raczej nie korzystaj z myjni automatycznych i szczotek/gąbek na myjniach samoobsługowych. Koniecznie zabezpiecz lakier woskiem lub inną specjalną powłoką.
Kiedy myć auto?
Unikaj mycia samochodu w słoneczne dni, chyba że znajdziesz dobrze zacienione miejsce. Używanie środków myjących na nagrzanych elementach może się źle skończyć dla czyszczonej powierzchni. Dodatkowo słońce przyspiesza wysychanie i możesz skończyć mycie z nieestetycznymi plamami i zaciekami.
Jak często myć samochód?
Nie ma reguły na to, jak często myć samochód. Ogólnie rób to, gdy jest faktycznie brudne. Częstotliwość jest więc uzależniona od tego, w jaki sposób korzystasz z samochodu.
Niektórzy zalecają mycie co 2 lub 4 tygodnie. Najlepiej jednak nie robić tego zbyt często – możesz osłabić nałożone powłoki (woskowe, ceramiczne itp.) i zwiększasz szansę na powstanie rys i mikrouszkodzeń. Niestety większość defektów powstaje właśnie podczas mycia i nie da się całkowicie ich wyeliminować.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości. Nie zostało nic innego jak tylko skompletować swój zestaw, znaleźć odpowiednie miejsce, czas i zabrać się do pracy.
Jeśli masz pytania lub nie jesteś pewien, jaki produkt do pielęgnacji Twojego samochodu będzie odpowiedni — zadzwoń lub napisz. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie.
Powodzenia!