Konserwacja opon samochodowych to bardzo rzadko poruszany temat, a przecież to opony są punktem styku samochodu z jezdnią i to one w głównej mierze odpowiadają za nasz komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Poradnik: jak myć i konserwować opony

Zwykle poza wymianą nie poświęcamy im wiele czasu. A i przy tej okazji zwykle kończy się tylko na demontażu i ułożeniu w miejscu, gdzie nie będą przeszkadzać.

Czy nie warto zająć się nimi lepiej? Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu powiesz: TAK!

Opowiemy Ci, dlaczego warto dbać o opony, jak je konserwować na co dzień (podczas mycia) i od święta (przy sezonowej wymianie). Dowiesz się też jakie produkty możesz wykorzystać do pielęgnacji ogumienia.

Zaczynamy!


Spis treści

  1. Dlaczego warto konserwować opony?
  2. Jak konserwować opony?
    1. Mycie opon
    2. Konserwacja opon po sezonie
  3. Pamiętaj o felgach
  4. Jak odświeżyć opony?
  5. Środki do konserwacji opon
    1. Czym myć opony?
    2. Czym zabezpieczyć opony?
  6. Podsumowanie

Dlaczego warto konserwować opony?

Według badań przeprowadzonych przez Dekra Automobil GmbH w Niemczech zła kondycja lub przyczepność opon jest przyczyną aż 1/3 wypadków spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu.

Dlatego pierwszy powód do dbania o opony to bezpieczeństwo.

Dobrze przechowywane i pielęgnowane opony będą lepiej nam służyły na drodze i zwiększą pewność prowadzenia nawet w trudniejszych warunkach. A to najważniejsze!

Kolejnym argumentem przemawiającym za regularną konserwacją opon jest czynnik ekonomiczny. Jak w większości przypadków: dbanie o opony sprawia, że lepiej utrzymują swoje właściwości, a przez to służą nam dłużej.

Choć tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Niestety nie da się znacznie wydłużyć okresu żywotności opon. Zakłada się, że nie powinno się używać kompletów starszych niż 6 lat, więc nie ma możliwości, by służyły znacznie dłużej.

Jednak odpowiednio zabezpieczone będą bardziej odporne na brud i czynniki atmosferyczne, a to pozwoli im dłużej zachować właściwą strukturę i elastyczność. Dzięki temu unikniemy szybszego zużycia i konieczności zakupu kolejnego kompletu, dużo wcześniej niż podana wyżej granica użytkowania.

Został ostatni argument, czyli estetyka.

Każdy detailer, czy to zawodowiec, czy amator powie, że piękne czarne opony to absolutny mus. Jakie wrażenie zrobi lśniący odnowiony lakier, jeśli opony będą matowe i brudne?

Dlatego warto zbadać o opony również z tego względu. Skoro i tak już poświęcasz dużo czasu na pielęgnację auta, to warto zatroszczyć się i o ten „mały” element.

Ktoś może stwierdzić, że to bez sensu, bo przecież opona cały czas ma styczność z pyłem na drogach, więc i tak będzie brudna. To prawda, ale większość środków konserwujących zabezpiecza oponę przed brudem i zaciekami, a efekt czarnej błyszczącej opony utrzymuje się nawet kilka tygodni.


Jak konserwować opony?

Już wiesz jakie realne korzyści daje pielęgnacja opon. Czas pokazać jak takie efekty osiągnąć w praktyce.

Sprawa wbrew pozorom jest bardzo prosta i nie wymaga bardzo dużego nakładu pracy (szczególnie w przypadku mycia). Wystarczy do listy rzeczy do zrobienia dopisać kilka dodatkowych czynności, a efekty mogą Cię zaskoczyć.

Mycie opony i felgi

Mycie opon

Jak już wspomnieliśmy, tak naprawdę wystarczy kilka dodatkowych działań podczas czyszczenia nadwozia samochodu, aby zadbać o opony.

Jak się do tego zabrać, żeby zrobić to dobrze?

  1. Pozbądź się większych zabrudzeń

    Zacznij, jak zwykle, od spłukiwania większych zabrudzeń z samochodu. Przy okazji skieruj strumień wody na opony i pozbądź się z nich kamyczków i błota.

  2. Przejdź do właściwego mycia.

    Znów po umyciu karoserii skup się na chwilę na oponach. Do oczyszczania możesz użyć tego samego szamponu, który zastosowałeś do nadwozia. Uważaj jednak! Najlepiej korzystać ze środków bez dodatku wosku. W przeciwnym wypadku nabłyszczające właściwości takiego preparatu mogą obniżyć przyczepność bieżnika, a tego byśmy nie chcieli.

    Zamiast szorować opony wodą z szamponem, równie dobrze możesz wykorzystać pianę aktywną. Istnieją też specjalne specyfiki takie jak np. płyny i pianki APC (All Purpose Cleaner) lub produkty przeznaczone tylko do czyszczenia opon. Detailngowcy zwykle pomagają sobie w oczyszczaniu opony miękką szczotką lub pędzlem.

  3. Spłucz i zabezpiecz

    Spłucz pianę i osusz opony – tak jak cały samochód. Na koniec nałóż warstwę środka konserwującego, aby zabezpieczyć umyte opony.

Konserwacja opon samochodowych po sezonie

Co zrobić z oponami, zanim odłożysz je na zasłużony odpoczynek?

W tym przypadku pracy jest nieco więcej niż podczas mycia, ale dzięki temu dodatkowemu wysiłkowi cały komplet bezpiecznie doczeka kolejnej wymiany.

  1. Umyj opony

    Standardowo zaczniemy od umycia opon. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, możesz wykorzystać zwykły szampon samochodowy (bez wosku!) lub inne preparaty przeznaczone do czyszczenia (pianki, cleanery do opon itp.).

  2. Sprawdź stan ogumienia

    Po osuszeniu sprawdź dokładnie stan ogumienia. Zmierz głębokość bieżnika i skontroluj ogólną kondycję opon. Poszukaj pęknięć, stwardniałych powierzchni – to znak, że trzeba się będzie przygotowywać do zakupu nowego kompletu.

    Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

    Na boku opony znajdź symbol wskaźnika zużycia TWI. W tym miejscu na bieżniku opony będą widoczne tzw. mostki. Jeśli wysokość bieżnika jest zrównana z wysokością mostków, należy jak najszybciej wymienić opony.

    Możesz też wykorzystać monetę 2 zł. Wkładaj ją w kolejne rowki bieżnika i sprawdź, czy złota obwódka chowa się w wyżłobieniach opony. Jeśli tak, bieżnik w naszej oponie ma ok. 4 mm głębokości – można jeszcze z niej korzystać.

    Do sprawdzania głębokości bieżnika możesz kupić również miernik – zwykły lub elektroniczny.

    Typ opony/ Głębokość bieżnikaMinimalna bezpieczna [Sugerowana]Minimalna bezpieczna [Prawnie]
    Opona letnia 3 mm 1,6 mm
    Opona zimowa 4 mm

    Przy okazji oględzin pozbądź się ze żłobień bieżnika kamieni i innych śmieci. Pozostawienie ich na czas leżakowania opony, może skutkować odkształceniem i pogorszeniem jej właściwości. Bądź ostrożny i w czasie tej operacji nie używaj ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić gumowej powierzchni.

  3. Zabezpiecz opony

    Czas teraz nałożyć środek do pielęgnacji opony. Stosuj go tylko na bokach, omijając bieżnik! Tak jak w przypadku szamponu z woskiem, nałożenie środka pielęgnacyjnego na całej oponie może zmniejszyć jej przyczepność — a tego nie chcemy. Po aplikacji czysty i zabezpieczony komplet możesz odłożyć w chłodne suche miejsce.

Pamiętaj, by nie wystawiać przechowywanych opon na działanie promieni słonecznych i by wietrzyć pomieszczenie, w którym je umieścisz. Jeśli przechowujesz opony bez felg ustaw je pionowo, w przeciwnym przypadku ułóż je w stos lub umieścić na specjalnym wieszaku.


Pamiętaj o felgach

Gdy już pochylasz się nad oponami, zadbaj przy okazji o felgi. Szczególnie gdy wysyłasz je na sezonowy odpoczynek razem z ogumieniem.

Czyszczenie felg po wymianie sezonowej

Jak czyścić i konserwować felgi? Na pewno delikatnie.

Możesz wykorzystać myjkę ciśnieniową, ale bądź ostrożny. Skieruj strumień wody z bezpiecznej odległości tak, by uniknąć uszkodzeń lakieru.

Pamiętaj też, aby czyścić felgi, gdy są zimne. Inaczej cała akcja może się zakończyć zniszczeniem powłoki lakierniczej!

Do czyszczenia, tak jak w przypadku opon, możesz wykorzystać zwykły szampon samochodowy. Zwróć tylko uwagę na jego odczyn — powinien być zasadowy. Kwaśne środki bardzo niekorzystnie działają na powierzchnię felg.

Możesz też wykorzystać specjalistyczny środek przeznaczony do czyszczenia tej części koła. Aby w pełni wykorzystać możliwości takich preparatów warto użyć specjalnej gąbki lub pędzla, który pomoże dotrzeć do wszystkich zakamarków felgi.

Pamiętaj, by spłukać środek myjący jak najszybciej – zanim zaschnie. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz kupić preparat z tzw. efektem „krwawiącej” felgi. Produkt po kontakcie z brudem zmienia kolor na czerwony, dzięki temu na pewno nie zapomnisz go spłukać.

Gdy felgi są już czyste, podobnie jak w przypadku opon, warto je również zakonserwować. I tu z pomocą przychodzi szereg specjalistycznych preparatów: woski, żele i spraye do zabezpieczania felg.

Takie środki nakładamy na suche (i zimne!) felgi, zgodnie z zaleceniami producenta.

W taki oto sposób całe koła prezentują się świetnie i są odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami.


Jak odświeżyć opony?

Nie masz czasu, a samochód powinien wyglądać jak z salonu? Przydadzą się środki, które zaaplikujesz szybko i łatwo.

W tym przypadku możesz skorzystać z pomocy dwóch produktów: pianki do czyszczenia opon i preparatu do nabłyszczania w sprayu.

Pianka w kilka minut upora się z brudem. Wystarczy, że nałożysz niezbyt grubą warstwę na oponę i odczekasz 5 minut, aż spłynie.

Resztki spłucz wodą i gotowe.

Po wysuszeniu opony możesz rozpylić preparat do nabłyszczania, aby dodać blasku zmatowiałej gumie. Bądź ostrożny podczas aplikacji i uważaj na okolice bieżnika.

Na całą operację wystarczy kilkanaście minut.

Niektóre pianki do opon łączą czyszczenie z pielęgnacją. Dzięki temu przywrócisz ładny wygląd oponie jeszcze szybciej!


Środki do konserwacji opon

Preparatów do czyszczenia i konserwacji opon jest mnóstwo. Wśród całej gamy środków znajdziesz produkty podstawowe, jak i profesjonalne kosmetyki dla detailerów.

Jak stworzyć zestaw idealny?

Wszystko zależy od potrzeb oraz od tego ile czasu i pieniędzy chcesz poświęcić na pielęgnację.

Czym myć opony?

Przy wyborze środków do mycia opon unikaj wszelkiego rodzaju produktów z dodatkiem rozpuszczalników, acetonu, czy benzyny.

Jeśli chcesz kupić szampon samochodowy, który pomoże zadbać także o opony, wybieraj te, które nie są wzbogacone woskiem. Możesz też zainwestować w specjalistyczne cleanery do opon, z których korzystają detailerzy.

Zasadniczo kupuj środki delikatne, które nie osłabią struktury opony.

Piank APC

PROFILINE APC FOAM

Uniwersalna pianka czyszcząca

Sprawdź >>

Piank APC

PROFILINE ACTIFOAM ENERGY

Piana aktywna

Sprawdź >>

 

Czym zabezpieczyć oponę?

Na półce z napisem „Pielęgnacja opon” znajdziesz głównie nabłyszczacze, czernidła i dressingi.

W zasadzie nie różnią się one bardzo od siebie i wszystkie mają ten sam cel: poprawienie wyglądu i zabezpieczenie ogumienia.

Nabłyszczacz to produkt, który (jak nazwa wskazuje) sprawia, że opona nabiera blasku. Dostępny w postaci żelu, pianki, mleczka, czy sprayu, uznawany jest za dający krótkotrwałe efekty. Choć tak naprawdę jego trwałość zależy od właściwości danego preparatu.

Podobnym typem produktu jest czernidło. Od nabłyszczaczy zwykle odróżnia się dodatkiem czarnego barwnika, który dodatkowo ożywia kolor pielęgnowanych opon. Minusem jest więc nieco utrudniona aplikacja – trzeba uważać, by przypadkiem nie ubrudzić innych elementów samochodu. Zmycie plam z czernidła może być trudne, szczególnie w przypadku wrażliwych na silniejsze środki felg aluminiowych.

Często tego terminu używa się zamiennie z nabłyszczaczem.

Na koniec zostały dressingi. Co to takiego?

W ten sposób detailerzy określają preparaty, które służą do poprawy wyglądu powierzchni np. elementów we wnętrzu samochodu, plastikowych części i oczywiście opon. Są to produkty bardziej specjalistyczne i zwykle nieco droższe.

W dressingu w cenie masz wszystkie właściwości nabłyszczaczy i czernideł oraz zwykle wybór efektu: czy połysk będzie typu „wet look”, a może opona będzie matowa lub satynowa.

Jaki preparat wybrać do konserwacji opon? Weź pod uwagę to, ile czasu chcesz poświęcić na pielęgnację oraz przede wszystkim stan opon. Starsze i nieco bardziej zużyte będą wymagały użycia czernidła z barwnikiem, a nowszym zwykle wystarczy odświeżenie nabłyszczaczem w sprayu.

Nabłyszczacz do opon

NABŁYSZCZACZ DO OPON

Efekt "mokrej opony"

Sprawdź >>

Preparat do konserwacji z matowym efektem

SONAX XTREME DO PIELĘGNACJI OPON

Matowy

Sprawdź >>

Preparat do pielęgnacji elementów gumowych

PREPARAT DO PIELĘGNACJI ELEMENTÓW GUMOWYCH

Sprawdź >>

 


Podsumowanie

Konserwacja opon samochodowych wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze, pozwala trochę zaoszczędzić i dobrze wypływa na ogólną prezencję samochodu.

Dlatego warto dbać o opony regularnie.

Wystarczy im poświęcić chwilę podczas mycia auta i poddać dokładniejszej pielęgnacji po posezonowej wymianie, aby służyły nam długo.

We wszystkim pomogą specjalistyczne preparaty, jak i środki, które już masz w garażu. Dzięki temu możesz nawet małym kosztem zyskać piękne i zadbane opony, które posłużą na dłużej.

Zrób przegląd środków do pielęgnacji samochodu, które masz na półkach, uzupełnij o brakujące produkty i zadbaj o opony w Twoim aucie, jak należy!

 

Przeczytaj też: