Czasy, w których cieszyliśmy się na widok prószącego śniegu, dla większości z nas już dawno minęły. Dla właścicieli czterech kółek to zapowiedź codziennego rytuału doprowadzania swojego pojazdu do porządku. Jeżeli nie parkujemy pod zadaszeniem lub w garażu, to musimy się liczyć z koniecznością porannego odśnieżania. Choć nie uciekniemy od tego obowiązku, to możemy jednak znacznie go ułatwić. No dobrze, a więc jak skutecznie odśnieżać samochód?

Jak skutecznie odśnieżać samochód

Jak skutecznie odśnieżać samochód


Odśnieżanie samochodu w świetle prawa

Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie:

"Samochód musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego: (...)
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu;
 2) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy (...)"

~ Prawo o ruchu drogowym, art. 66 ust. 1

Policja ma prawo do nałożenia mandatu w wysokości do nawet 500 zł na kierowców, którzy nie oczyścili całego nadwozia ze śniegu i lodu. Pisząc o całym nadwoziu mamy oczywiście na myśli coś więcej niż tylko oczyszczenie małego skrawka przedniej szyby. Odśnieżając samochód pamiętaj, aby pozbyć się śniegu z:

  • - dachu samochodu,
  • - wszystkich szyb,
  • - lusterek,
  • - świateł,
  • - tablicy rejestracyjnej.

Jeśli wizja zapłaty mandatu Cię nie przeraża, to miej chociaż na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nieodśnieżone światła mogą znacznie utrudnić dostrzeżenie Twojego pojazdu, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności. Nieoczyszczone szyby i lusterka utrudnią lub wręcz uniemożliwią Ci ocenę sytuacji na drodze. Z kolei śnieg z dachu może spaść nam lub kierowcy za nami na szybę i chwilowo pozbawić widoczności.


Usuwanie śniegu z nadwozia samochodu

Pozbycie się śniegu z samochodu zazwyczaj nie nastręcza wielu problemów. Zwłaszcza śnieg suchy i sypki będzie wymagał od nas maksymalnie kilku minut operowania szczotką. Im większa szczotka, tym więcej śniegu zgarniemy pojedynczym ruchem. Z kolei szczotka o dłuższym uchwycie ułatwi nam zgarnięcie śniegu ze środkowej części dachu, do której dostęp normalnie jest utrudniony. Nieco większą zręcznością będziemy musieli się wykazać przy czyszczeniu szyb w okolicy wycieraczek. Bardziej namęczymy się też przy mokrym, przyklejonym do karoserii śniegu.

Trudności zaczynają się, gdy trzeba zeskrobać oszronione lub wręcz oblodzone szyby. Skrobaczki samochodowe są niewygodne, ich użycie wiąże się ze sporym wysiłkiem, a do tego mogą uszkodzić  szyby. Niewłaściwe użycie skrobaczek pozostawia na powierzchni szyb smugi i zadrapania.

Odmrażacz do szyb Sonax

Jak używać odmrażacza do szyb Sonax

Jak skutecznie pozbyć się lodu i szronu z szyb? Rozwiązaniem jest zastosowanie odmrażacza do szyb. Odmrażacz do szyb to specjalny preparat, dzięki któremu nawet w kilka sekund rozpuścisz szron i lód. Resztki wystarczy zgarnąć z szyby. Dla dodatkowego bezpieczeństwa możesz na koniec ponownie spryskać powierzchnię szyb. Dzięki temu uchronisz je przed ponownym oblodzeniem. Inwestycja w odmrażacz do szyb szybko się nam zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu i nerwów. Właściciele samochodów pozbawieni udogodnienia w postaci podgrzewanych lusterek mogą wykorzystać preparat również do oczyszczenia lusterek bocznych pojazdu. W ten sposób nie ryzykujemy porysowania ich powierzchni.


6 wskazówek o odśnieżaniu samochodu

Na koniec kilka ogólnych porad. Część z nich może wydać się oczywista, jednak wielu kierowców nie jest ich świadoma.

  1. Odśnieżanie rozpocznij od dachu samochodu, a dopiero potem zajmij się szybami, drzwiami i światłami. W przeciwnym wypadku śnieg z dachu trafi na dopiero co odśnieżone elementy samochodu... a Ty będziesz musiał rozpocząć od nowa.
  2. Odśnieżając samochód zwróć szczególną uwagę na drzwi i okna samochodu. Jeżeli elementy te wyczyścisz niedokładnie, to przy ich otwieraniu śnieg może dostać się do wnętrza samochodu. A to oznacza nie tylko brud, ale i wilgoć w samochodzie. A wilgoć powoduje kolejny problem – zaparowane szyby w samochodzie. Walka z zaparowanymi szybami w samochodzie to temat na osobny artykuł, tutaj więc po prostu polecimy użycie specjalnego antyroszeniowego preparatu do szyb.
    Spray antyroszeniowy Sonax

    Jak używać preparatu antyroszeniowego Sonax

  3. Jeżeli nie parkujesz na prywatnej posesji, to unikaj odśnieżania przy włączonym silniku. Włącznie ogrzewania oczywiście znacznie ułatwia pracę. Jeżeli jednak stoimy na włączonym silniku na terenie zabudowanym przez ponad minutę, to funkcjonariusz może nas ukarać mandatem.
  4. Na nic nam się zda perfekcyjnie odśnieżony samochód, jeżeli nie będziemy w stanie się do niego dostać. Zimą bardzo często zamarzają zamki lub drzwi. Przezorny kierowca zawsze ma na wyposażeniu odmrażacz do zamków. Do wyboru mamy również silikon do uszczelek oraz sztyft do uszczelek.
    Odmrażacz do zamków SonaxSilikon do uszczelek SonaxSilikon do uszczelek w sztyfcie SonaxUżycie silikonu w sztyfcie Sonax
    • Odmrażacz do zamków Sonax
    • Silikon w sprayu Sonax
    • Zdjęcia na dole: użycie silikonu do uszczelek w sztyfcie Sonax
  5. Jeżeli wycieraczki przymarzły do szyby, to nie odrywaj ich na siłę! Możesz je uszkodzić, przez co będą pozostawiać smugi. Zamiast tego nagrzej wnętrze samochodu, a wycieraczki powinny same odmarznąć. Nie próbuj też uruchamiać unieruchomionych wycieraczek. Możesz przez to uszkodzić bezpiecznik, same wycieraczki, a nawet silnik wycieraczek!
  6. Na koniec nie zapominaj o zmianie płynu do spryskiwaczy na zimowy!
    Zimowy płyn do spryskiwaczy Sonax

    Jak dolewać płynu do spryskiwaczy Sonax


Choć ostatnie zimy są w Polsce wyjątkowo łagodne, to i tak należy się przygotować na opady śniegu. Przede wszystkim warto zrobić wszystko, by maksymalnie skrócić codzienny obowiązek. A zaoszczędzony czas? Na pewno każdy z nas znajdzie dla niego przyjemniejsze zastosowanie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem produktów zimowych marki Sonax. Dzięki nim nie tylko odśnieżanie samochodu, ale i inne zimowe problemy przestaną być Twoim zmartwieniem.

Jak dbać o samochód zimą

Nie daj się zaskoczyć zimie!